40 yoshdan keyin eko – muvaffaqiyatga erishish ehtimoli va xatarlari
Afsuski, barcha juftliklar eng ko’p reproduktiv yoshda o’z tengdoshlarini uchratmaydilar yoki ko’p yillar davomida o’zlarining baxtlari yo’lidagi to’siqlarni engib o’tolmaydilar. Agar siz 40 yoshdan oshgan bo’lsangiz, birinchi yoki keyingi homiladorligingizni uzoq vaqt davomida rejalashtirmoqchi bo’lsangiz, unda ushbu maqola siz uchun.
Agar siz 40 yoshdan oshgan bo’lsangiz, homiladorlik ehtimoli
Ayol ma’lum miqdordagi tuxum donachaları bilan tug’iladi, bu yoshi bilan, ayniqsa, 40 yoshdan keyin doimiy ravishda kamayadi. Bundan tashqari, balog’at yoshida ayolning tuxum sifati ham pasayadı.
Agar siz: “40 yoshda homilador bo’lish imkoniyati bormi?” Deb so’rasangiz, bu savolga ijobiy javob berish mumkin. Biroq, quyidagi omillarni hisobga olish kerak.
- balog’at yoshidagi tabiiy homiladorlik bilan, anormallikka ega bo’lgan bola tug’ilish xavfi ortadi;
- balog’at yoshidagi ayol o’tkazib yuborilgan homiladorlik sababi uchun homilador bo’lish xavfi katta;
- Er-xotin yana yetuk yoshda farzand ko’rishning boshqa ijobiy va salbiy tomonlarini ham ko’rib chiqishi kerak.
40 yoshdan keyin EKO – ota-ona bo’lishning muqobil usuli
Ko’p sonli juftliklar nasl berish muammosiga duch kelmoqdalar va balog’at unumdorlikka salbiy ta’sir ko’rsatishini bilib, ular IVFga murojaat qiladilar.
Er-xotinning individual holatiga qarab, ko’plab tibbiy markazlar 40 yoshdan katta bo’lganlarga EKO ga qaraganda samaraliroq emas deb hisoblashadi. Ba’zi mamlakatlarda EKO yosh chegarasi belgilanadi.
40 yoshdan oshgan bemorlarning har birining ahvoliga qarab, shifokorlar quyidagi omillarni hisobga olgan holda EKO uchun turli xil variantlarni taklif qilishlari mumkin:
- bemorning umumiy salomatligi;
- oldingi homiladorlik tarixi va EKO protokollari;
- reproduktiv va gormonal sog’liq;
- juftlikning boshqa individual xususiyatlari.
EKOni o’tkazish uchun etarli miqdordagi sifatli tuxum olgan 40+ bemorlar, davolashni PGS (PGS) yoki PGD (PGD) ni preimplantatsiya tashxisi bilan birlashtirish tavsiya etiladi, ularning afzalliklari quyidagilardan iborat:
- tuxum anevlopiyasiz o’tkaziladi;
- irsiy anomaliyalari bo’lgan bola tug’ilish xavfi kamayadi;
- O’tkazib yuborilgan homiladorlik yoki homilador bo’lish xavfi kamayadi;
- muvaffaqiyatli implantatsiya qilish va sog’lom bolani tug’ilish ehtimoli oshadi.
Agar ayol 40 yoshdan oshgan bo’lsa va muvaffaqiyatsiz IVF protokollariga ega bo’lsa, davolanishning samaraliroq usullari, masalan, donor hujayralar bilan EKO yoki EKO ICSI hisobga olinishi mumkun.
40 yoshdan katta bo’lgan EKO muvaffaqiyatli yakunlanishiga ko’plab omillar ta’sir qiladi. Bemorlarga o’z vaznini kuzatib borish, yomon odatlardan qochish tavsiya etiladi (chekish, spirtli ichimliklar yoki giyohvand moddalar ichish), sog’lig’ini kuzatib borish.
Bundan tashqari, 40 yoshdan katta bo’lgan EKO davolashning yakuniy natijalariga quyidagilar ta’sir qilishi mumkin:
- bepushtlik turi: ayol yoki erkak, shuningdek kasallikning davomiyligi;
- boshqa hamroh bo’lgan kasalliklarning mavjudligi;
- er-xotin to’g’ri, faol hayot tarziga rioya qiladimi yoki sog’lom ovqatlanishga rioya qiladimi.
40 yoshdan oshgan EKO – to’g’ri klinikani qanday tanlash mumkin?
EKO uchun klinikani tanlashda siz quyidagi omillarga e’tibor berishingiz kerak.
- Reproduktiv tibbiyotda klinik tajriba, ayniqsa 40 yoshdan katta bemorlarni davolashda;
- ushbu klinikaning reproduktiv tibbiyot sohasidagi xalqaro va milliy assotsiatsiyaga a’zo ekanligi;
- muvaffaqiyatli EKO protokollari to’g’risidagi klinik ma’lumot, ayniqsa bemorning yoshini (40+) va uning tibbiy tarixini (masalan, ilgari qilinmagan EKO urinishlari, homilasi, implantatsiya yetishmasligi va boshqalar);
- tibbiy markazda xalqaro sertifikatlar mavjudligi;
- shifokorlar va tibbiyot xodimlarining tajribasi, shuningdek, xalqaro bemorlarning koordinatorlari klinikasida bo’lish;
- laboratoriya jihozlari va embriologlarning tajribasi;
- balog’at yoshidagi bemorlarni davolashni muvaffaqiyatli yakunlash imkoniyatini oshirish uchun boshqa protseduralarning mavjudligi;
- boshqa klinikalarni, ayniqsa ushbu klinikada davolangan 40 yoshdan oshgan bemorlarning maslahatı;
- markazning narx siyosati.
Ba’zi tibbiy muassasalar yoki ularda ishlaydigan shifokorlar 40 yoshdan oshgan bemorlarni davolashga ixtisoslashgan, bunday klinikalar, tabiiyki, ushbu sohadagi eng so’nggi yutuqlardan foydalangan holda ko’proq professional davolanishni ta’minlaydi. Bundan tashqari, yetakchi mutaxassislar va reproduktologlar bu eng yaxshi davolash usuli bo’lgan 40 yoshdagi bemor uchun EKO protokolining individual ishlab chiqilgan sxemasi degan fikrni tobora ko’proq bildirmoqdalar.

Эко после 40 – вероятность успеха и риски
К сожалению, не все пары встречают свои половинки в наиболее репродуктивном возрасте или же в состоянии преодолеть многолетние препятствия, стоящие на пути к их счастью. Если вам уже за сорок и вы планируете первую или следующую беременность в течение длительного времени, тогда эта статья именно для вас.
Вероятность беременности, если вам уже за 40
Женщина рождается с определенным количеством яйцеклеток, которое с возрастом постоянно уменьшается, а особенно после 40 лет. Более того, в зрелом возрасте у женщины радикально ухудшается также и качество яйцеклеток.
Если Вы спросите: «Существуют ли шансы забеременеть в возрасте 40 лет?», на этот вопрос можно ответить положительно. Однако, следует учесть следующие факторы:
• при естественной беременности в зрелом возрасте увеличивается риск рождения ребенка с отклонениями;
• у женщины в зрелом возрасте наблюдается бόльший риск замерших беременностей и выкидышей;
• паре также стоит учесть другие плюсы и минусы рождения ребенка в более зрелом возрасте.
ЭКО после 40 – альтернативный метод стать родителями
Большое количество пар сталкивается с проблемой продолжения рода и, понимая, что зрелый возраст отрицательно влияет на способность деторождения, прибегают к процедуре ЭКО.
В зависимости от индивидуальной ситуации пары, многие медицинские центры считают, что в возрасте 40+ ЭКО является менее эффективной процедурой по сравнению с ЭКО ДЯ. Некоторые страны даже устанавливают возрастное ограничение при прохождении процедуры ЭКО.
Исходя из каждой индивидуальной ситуации пациенток 40+, врачи могут предложить различные варианты ЭКО с учетом следующих факторов:
• общее состояние здоровья пациентки;
• история протекания предыдущих беременностей и протоколов ЭКО;
• состояние репродуктивного и гормонального здоровья;
• другие индивидуальные особенности пары.
Пациенткам 40+, получающим достаточное количество яйцеклеток хорошего качества для прохождения ЭКО, рекомендуется сочетать лечение с предимплантационной диагностикой ПГС (PGS) или ПГД (PGD), преимущества которой заключаются в следующем:
• переносятся яйцеклетки без анеуплодий;
• уменьшается риск рождения малыша с генетическими отклонениями;
• уменьшается риск замершей беременности или выкидышей;
• увеличиваются шансы успешной имплантации и рождения здорового ребенка.
В ситуации, когда женщине уже за 40 и имеется опыт неудачных протоколов ЭКО, следует рассмотреть более эффективные методы лечения, например, ЭКО с донорскими клетками или ЭКО ИКСИ.
Большое количество факторов влияет на успешное завершение ЭКО в возрасте 40+. Пациенткам рекомендуется следить за своим весом, избегать вредных привычек (курение, употребление алкоголя или наркотиков), следить за своим здоровьем.
Дополнительно на окончательный результат лечения ЭКО в возрасте 40+ может влиять следующее:
• тип бесплодия: женский или мужской, а также длительность заболевания;
• наличие других сопутствующих заболеваний;
• соблюдает ли пара правильный, активный образ жизни и следит ли за полноценным питанием.
ЭКО в возрасте 40+ – как правильно выбрать клинику?
Выбирая клинику для прохождения ЭКО, следует обратить внимание на следующие факторы:
• опыт клиники в области репродуктивной медицины, особенно в области лечения пациенток старше 40 лет;
• является ли клиника членом международной или национальной ассоциации в области репродуктивной медицины;
• статистика клиники относительно успешно завершенных протоколов ЭКО, особенно с учетом возраста пациентки (40+) и ее медицинской истории (например, ранее неудачные попытки ЭКО, выкидыши, отсутствие имплантации, и т. д.);
• наличие у медицинского центра международных сертификатов;
• опыт врачей и медицинского персонала, а также наличие в клинике координаторов международных пациентов;
• оборудование лаборатории и опыт врачей-эмбриологов;
• наличие других процедур для увеличения шансов успешного завершения лечения пациенток в зрелом возрасте;
• отзывы других пациенток, особенно в возрасте 40+, прошедших лечение в данной клинике;
• ценовая политика центра.
Некоторые медицинские учреждения или работающие в них врачи специализируются в области лечения пациенток в возрасте 40+, такая клиника, естественно, окажет более профессиональное лечение с применением самых последних достижений в данной области. Более того, ведущие специалисты и репродуктологи все чаще выражают мнение, что именно индивидуально разработанная схема протокола ЭКО для пациентки 40+ является самым эффективным лечением.