IVF Kitoblarida Eng Muhimi
Agar siz bepushtlik muammosiga duch kelsangiz, sizning orqangizda bir necha yillik muvaffaqiyatsiz davolanishingiz bor yoki siz IVFga tayyorgarlik ko’rayotgan bo’lsangiz, unda siz turli xil his-tuyg’ularni boshdan kechirishingiz mumkin. Bepushtlik yoki IVF nafaqat tana uchun yuk, balki siz va sizning hamkoringiz shunchaki bilim etishmasligi mumkin bo’lgan hayot sohasidir.
Shifokoringiz, do’stlaringiz va oila a’zolaringiz bilan suhbatlashishdan tashqari, xotirjamlikni tiklashga va IVFga tayyorgarlik ko’rishga yordam beradigan ko’plab kitoblar va manbalar mavjud.
Brett Russoning “Mening poyabzalimdagi ichki kiyim: IVF orqali sayohatim”
Muallif Brett Russo “TheUnderwear in MyShoe: MyJourneyThrough IVF” asarida onalik sari og‘ir sayohati, tug‘ilish muolajalari, bir qancha muvaffaqiyatsiz IVF muolajalari haqida gapirib, onalik yo‘li naqadar qiyin bo‘lishini bilmasligini tan oladi. 38 yoshida Brett hamma narsaga ega edi – muvaffaqiyatli martaba va mehribon er. Faqat haqiqiy oilani yaratish uchun qoldi. Biroq, uning hayoti keskin o’zgardi: IVF klinikasidan muntazam qo’ng’iroqlar va davolanishning salbiy natijalarini olgach, u o’zini muvaffaqiyatsizlikka uchragan, oila qura olmagan va Facebookda farzandi yo’q do’stlari orasida yagona ayol kabi his qildi. Ushbu kitob bepushtlik muammosining hissiy tomoniga, kurash va izolyatsiya hikoyasiga, ichki kuch va yangi do’stlar – IVFdan o’tayotgan ayollarni izlashga halol qarashdir.
Tahririyat direktori Jeymi Uebberning so’zlariga ko’ra, bu kitobni in vitro urug’lantirishdan o’tayotgan va unga tayyorgarlik ko’rayotgan har bir kishi o’qishi shart.
Hammasi tuxumdan boshlanadi, Rebekka Fett
Deyarli eng mashhur kitoblardan biri, adabiyotning barcha reytinglarida va ayollar forumlarida doimiy ravishda tilga olinadi. Rebekka Fett, biokimyogar, 60 dan ortiq ilmiy manbalarni tahlil qildi va tibbiy ma’lumotlarni sodda tilda taqdim etdi. Ushbu uch qismli kitob tuxum sifati va parhezni yaxshilashga yordam beradigan past tuxum sifati, parhez qo’shimchalari kabi mavzularni o’z ichiga oladi.
Bolani tabiiy yo’l bilan yoki IVF bilan homilador qilmoqchi bo’lishingizdan qat’i nazar, tuxum sifati hc ga ta’sir qiladi:
• rejalashtirish yoki davolash davomiyligi
• muvaffaqiyatli homilador bo’lish ehtimoli
• tushish, o’tkazib yuborilgan homiladorlik yoki implantatsiyaning etishmasligi xavfi
Tuxum sifatining pastligi yoshga bog’liq bepushtlik, takroriy abortlar va IVF urinishlarining muvaffaqiyatsizligining eng muhim sababiga aylanmoqda. Ko‘plab ilmiy tadqiqotlarni keng qamrovli o‘rganish asosida “Hammasi tuxumdan boshlanadi” kitobi tuxum sifatini yaxshilash va ayollarning fertilligini oshirishga yangicha yondashuvni taklif etadi. Ushbu kitob organizmga BPA va ftalatlar kabi toksinlarning ta’sirini minimallashtirish, rivojlanayotgan tuxumlarni himoya qilish uchun to’g’ri vitaminlar va qo’shimchalarni tanlashni o’z ichiga olgan o’ziga xos, ko’p o’lchovli strategiyani tasvirlaydi va IVF muvaffaqiyatini oshirish uchun ovqatlanish bo’yicha maslahatlarni o’z ichiga oladi tezroq homilador bo’lish va sog’lom bola tug’ish uchun amaliy va oddiy yechimlarni taklif etadi
Asosiy harakatlar rejasi universal va homiladorlikni rejalashtirgan har bir kishi uchun mos keladi. Muallif, shuningdek, tug’ilish bilan bog’liq muammolarga duch kelgan yoki IVF bilan homilador bo’lishga harakat qilayotgan ayollar uchun harakat rejasini taklif qiladi. Kitobni keng kitobxonlar doirasiga tavsiya qilish mumkin, chunki u ayolning sog’lig’ini yaxshilash, rejalashtirishga yaxshiroq tayyorgarlik ko’rish yoki IVF bilan homiladorlik ehtimolini oshirishga yordam beradigan ko’plab tavsiyalarni o’z ichiga oladi.
Ko’pgina saytlarda siz muallifning maslahatiga amal qilgan, turmush tarzini o’zgartirgan va orzu qilgan orzulariga erishgan bemorlarning ijobiy sharhlarini topishingiz mumkin. Misol uchun, Amazon veb-saytida siz quyidagi sharhni o’qishingiz mumkin: “Biz bir yildan buyon farzandli bo’lmoqchi edik va men IVF haqida o’ylaganimda, men ushbu kitobni o’qishni xohlardim. Maslahat juda batafsil va menga kerak bo’lganidan ko’ra ko’proq ilmiy. Ko’p vaqtim yo’qligi sababli, men eng muhim narsani amalga oshirdim: BPA ta’sirini kamaytirish, toksinlar miqdori past bo’lgan kosmetika va tozalash vositalaridan foydalanish, barcha asossiz qo’shimchalarni rad etish. Men barcha plastmassa oshxona anjomlarimizni tashlab, keramika/shisha idishlar, piyola va hokazolarni sotib oldim. Hech qanday tayyor ovqat ko’chadan olib kelinmaydi, chunki ovqat issiq plastikda keladi. Va hech qanday bir martalik kofe ham olib kelinmaydi. Parfyumlar ham yo’q. Men faqat tabiiy namlantiruvchi kremlardan foydalandim. Bundan tashqari, men suv filtrini sotib oldim, spirtli ichimliklar, kofein, shakar va tozalangan uglevodlar bundan mustasno. 14 oylik urunishlardan so’ng, bu kitobni sotib olganimdan taxminan 2 oy o’tgach, menga qadrli bolgan ikki chiziqni ko’rdim.
IVFga tayyorgarlik ko’rayotganda, bilim uchun nafaqat Google yoki Yandex bilan bog’laning. Tasdiqlangan ma’lumotlarga ega bo’lish sizga va shifokorlaringizga vaqtingizdan unumli foydalanish, davolanishga tayyorgarlik ko’rish va eng yaxshi davolash usullarini aniqlashga yordam beradi.

Самое важное в книгах об ЭКО
Если Вы столкнулись с проблемой бесплодия, у Вас за плечами несколько лет безуспешного лечения или Вы подготавливаетесь к ЭКО, то, возможно, Вы испытываете множество различных эмоций. Бесплодие или ЭКО – это не только нагрузка для организма, но и та сфера жизни, в которой Вам и Вашему партнеру может просто не хватать знаний.
Помимо бесед с врачом, друзьями и членами семьи, существует множество книг и ресурсов, которые помогут Вам обрести спокойствие и подготовиться к ЭКО.
«The Underwear in My Shoe: My Journey Through IVF», БреттРуссо
В книге “TheUnderwear in MyShoe: MyJourneyThrough IVF, Unfiltered” автор Бретт Руссо, рассказывает о своем сложном пути к материнству, о лечении бесплодия, нескольких неудачных процедурах ЭКО, признаваясь при этом, что она даже не предполагала, насколько сложным может быть путь к материнству . В возрасте 38 лет у Бретт было все – успешная карьера и любящий муж. Оставалось только создать настоящую семью. Однако ее жизнь резко изменилась: получая очередные звонки из клиники ЭКО и отрицательные результаты лечения, она почувствовала себя неудачницей, неспособной создать семью и единственной женщиной на Фейсбуке среди друзей, не имеющей детей. Эта книга – честный взгляд на эмоциональную сторону проблемы бесплодия, история борьбы и изоляции, поиска внутренней силы и новых друзей – женщин, проходящих ЭКО.
По словам Джейми Веббер, редакционного директора, эту книгу обязательно должны прочесть все те, кто проходит и подготавливается к процедуре экстракорпорального оплодотворения.
«Всё начинается с яйцеклетки», Ребекка Фетт
Практически одна из самых популярных книг, постоянно упоминаемых во всех рейтингах литературы и на женских форумах. Ребекка Фетт, биохимик по образованию, проанализировала более 60 научных первоисточников и изложила медицинскую информацию простым языком. Книга, состоящая из трех частей, освещает темы такие как: плохое качество яйцеклеток, биологические активные добавки, помогающие улучшить качество яйцеклеток и рацион питания.
Независимо от того, пытаетесь ли Вы зачать ребенка естественным путем или с помощью ЭКО, качество яйцеклеток влияет на в.ч.:
• длительность планирования или лечения
• шансы успешно забеременеть
• риски выкидышей, замершей беременности или отсутствия имплантации
Низкое качество яйцеклеток становится самой важной причиной возрастного бесплодия, повторяющихся выкидышей и неудачных попыток ЭКО. Книга “Все начинается с яйцеклетки”, основанная на всестороннем изучении огромного количества научных исследований, предлагает принципиально новый подход к улучшению качества яйцеклеток и повышению фертильности у женщин. Эта книга описывает конкретную многопланновую стратегию, включающую минимизацию воздействия токсинов на организм, таких как BPA и фталаты, выбор правильных витаминов и добавок для защиты развивающихся яйцеклеток, а также включает советы по питанию, повышающие успешность ЭКО, и предлагает практические и простые решения, которые помогут Вам быстрее забеременеть и родить здорового ребенка.
Основной план действий является универсальным и подходит всем, кто планирует беременность. Автор также предлагает план действий для женщин, которые уже столкнулись с проблемами зачатия или пытаются забеременеть с помощью ЭКО. Книга может быть рекомендована широкому кругу читателей, поскольку содержит большое количество рекомендаций, помогающих улучшить состояние здоровья женщины, лучше подготовиться к планированию или увеличить шансы на беременность с помощью ЭКО.
На многих сайтах можно найти положительные отзывы пациенток, следовавших советам автора, изменивших свой стиль жизни и достигших заветной мечты. Например, на сайте Амазон можно прочесть следующий отзыв: «Мы пытались зачать ребенка в течение года, и, рассматривая возможность ЭКО, я хотела прочесть эту книгу. Советы очень подробные и скорее более научные, чем мне было нужно. В связи с тем, что у меня было не очень много времени, я внедрила самое главное: сокращение воздействие BPA, использование косметики и чистящих средств с меньшим содержанием токсинов, отказ от всех необоснованных добавок. Я выбросила все наши пластиковые кухонные принадлежности и купилакерамические/стеклянные контейнеры, миски и т. д. Никакой еды на вынос, так как блюда поставляются горячими в пластике. Никаких одноразовых стаканчиков для кофе или чеков. Никакой парфюмерии. Пользовалась только натуральными увлажняющими кремами. Также купила фильтр для воды, исключила алкоголь, кофеин, сахар и рафинированные углеводы. После 14 месяцев планирования, сегодня увидела заветные две полоски – примерно через 2 месяца после покупки этой книги».
Подготавливаясь к ЭКО, за знаниями обращайтесь не только к Гугл или Яндекс. Владение проверенной информацией поможет Вам и врачам максимально эффективно использовать время, подготовиться к лечению и определить самые лучшие варианты лечения.