EKO Bolalari – Kelajakdagi Oqibatlar
So’nggi tadqiqotlar natijalariga ko’ra, EKO yordamida homilador bo’lgan bolalar tengdoshlariga qaraganda o’qish va og’zaki testlarni topshirishda yuqori ball olishadi. Olingan ma’lumotlar, EKO bo’lgan bolalarda past kognitiv qobiliyatlarni shakllantirish bo’yicha oldingi tadqiqotlar natijalariga savol beradi.
Yaqinda o’tkazilgan tadqiqotlar, shuningdek, EKO urug’lantirish orqali homilador bo’lgan bolalar odatda yoshi kattaroq, farovonroq va ma’lumotli ota-onalarga ega bo’lib, bu bolalarning intelektiga ta’sir qiladi.
Oksford universiteti tadqiqot hammuallifi Melinda Millsning ta’kidlashicha: «EKO urug’lantirish usullari yordamida homilador bo’lgan bolalarga oilaviy sharoitning ijobiy ta’siri, kognitiv pasayishga olib keladigan sog’liq muammolarining xavfini oshiradi».»Olingan natijalar bepushtlikni davolashning bunday usullari, umuman olganda, bolaning og’zaki-mantiqiy fikrlashiga ta’sir qilmasligini tasdiqlaydi.»
Birinchi EKO bola 1978 yilda tug’ilganidan beri, 5 milliondan oshiq bolalar paydo bo’ldi, ularning rivojlanishi olimlar tomonidan kuzatilmoqda. Natijalar aralashib ketdi. Ba’zi olimlarning ta’kidlashicha, IVF bilan og’rigan bolalarda xulq-atvor, hissiy va kognitiv buzilishlar uchraydi. Bundan tashqari, batafsil tadqiqotlar shuni ko’rsatadiki, EKO bolalari va tengdoshlari o’rtasidagi har qanday tafovut tashqi omillar ta’siri ostida yuzaga kelishi mumkin. EKO bolalari asosan kam og’irlik bilan tug’ilishadi va tug’ilish nuqsonlarining ko’payishi, ya’ni bolada kognitiv qobiliyatlarning rivojlanishiga ta’sir qiluvchi omillardir.
Mills va uning hamkasblari Buyuk Britaniyada 2000-2001 yillarda tug’ilgan 8,298 EKO bolalari to’g’risidagi ma’lumotlarni tahlil qilishdi. Har ikki yilda bolalar sinovlardan o’tadilar, natijalari olimlar tomonidan taqqoslanadi. EKO bolalari tengdoshlariga qaraganda yuqori ball to’plaganligi aniqlandi. Ammo shuni ta’kidlash kerakki, olingan ballar soni bolalar 11 yoshga to’lganda taqqoslandi.
Tadqiqotlar shuni ko’rsatadiki, EKOga murojaat qilgan juftliklar odatda boy va ma’lumotli bo’lib, bu bolaning ongiga ta’sir qiladi. Shuningdek, tadqiqotlar natijalarini bilgan ota-onalar, farzandlari ortda qolishi mumkinligini taxmin qilishlari mumkin va qoida tariqasida bolaning rivojlanishiga ko’proq e’tibor berishadi.
Isroil shifokorlari 1982-1993 yillarda bitta markazda tug’ilgan barcha bolalarni tekshirishdi. Umuman olganda, 16 yoshdan 20 yoshgacha bo’lgan 253 nafar o’spirinlar tabiiy ravishda homilador bo’lgan juda o’xshash harbiy guruh bilan solishtirildi.
Shifokorlar profillarda qayd etilgan barcha tibbiy va psixiatrik tashxislarni ko’rib chiqdilar, shu jumladan:
- qon bosimi
- diabet
- buyrak kasalligi,
- semirish,
- qalqonsimon bez kasalligi,
- oshqozon-ichak traktining buzilishi,
- astma,
- psixologik kasalliklar va hatto migren.
Olimlar, shuningdek, bilim qobiliyatini IQ testidan foydalanib o’lchashdi.
Bir nechta kichik tafovutlar mavjud edi, masalan, EKO o’spirinlarida, sog’lig’i sababli harbiy xizmatdan bo’shatish darajasi nazorat guruhiga qaraganda ancha past edi. Ishdan bo’shatish sabablari, odatda, tengdoshlar guruhidagi jiddiy tibbiy muammolar bilan solishtirganda, shaxsiyatning buzilishi va xatti-harakati edi.
Ilgari o’tkazilgan tadqiqotlar bir-biriga qarama-qarshi bo’lgan natijalarni berdi, bunda EKO bolalarida astma, qon bosimi va hatto kelajakda o’sish bo’lishi mumkin. Ushbu tadqiqotlarning aksariyati kichik yoshdagi bolalarga qaratilgan. Isroil shifokorlari bunday natijalarni tasdiqlamadilar.
EKO bolalaridagi saraton kasalligi va homiladorlikning o’zaro bog’liqligini o’rganish natijalarini tahlil qilib, Tibbiyot maktabining professori va Masonik Saraton Markazining a’zosi Logan Spektor shunday dedi: «Bizning tadqiqotlarimizdan eng muhim xulosa shundaki, saraton kasalligiga chalingan EKO bolalarining soni ularning tengdoshlari sonidan ko’p emas. EKO bolalarida ma’lum bir sinf saratonini rivojlanish xavfi bo’lishi mumkin. Ammo, bizning tadqiqimizning mohiyati tufayli biz bolalarda rak va EKO bilan aloqani topa olmadik»

Дети ЭКО – последствия в будущем
Согласно результатам последних исследований дети, зачатые с помощью ЭКО, получают более высокие баллы при прохождение тестов на чтение и устного тестирования по сравнению со сверстниками. Полученная информация ставит под вопрос результаты предыдущих исследований о формировании у детей ЭКО более низких когнитивных способностей.
Результаты последних исследований также свидетельствуют о том, что дети, зачатые с помощью экстракорпорального оплодотворения, как правило, имеют более старших, более состоятельных и образованных родителей, что влияет на интеллект детей.
«Позитивное влияние семейной обстановки на детей, зачатых с помощью методов искусственного оплодотворения, перевешивает риски появления проблем со здоровьем, влияющих на ухудшение когнитивных способностей», – заявляет соавтор исследования Мелинда Миллс из Университета в Оксфорде. «Полученные результаты подтверждают, что такие методы лечения бесплодия, в целом, не влияют на словесно-логическое мышление ребенка».
С момента рождения первого ребенка ЭКО в 1978 году, на свете появилось более 5 миллионов таких малышей, развитие которых отслеживается ученными. Результаты оказались неоднозначными. Некоторые ученные отмечают, что у детей ЭКО возникают нарушения поведенческо-эмоционального и когнитивного характера. При этом более подробные исследования показывают, что любые различия между детьми ЭКО и сверстниками, вероятно, возникают под влиянием внешних факторов. Дети ЭКО, в основном, рождаются с более низким весом и имеют повышенный уровень врожденных дефектов, т. е. факторы, влияющие на развитие когнитивных способностей у ребенка.
Миллс и ее коллеги проанализировали данные, касающиеся 8 298 детей ЭКО, родившихся в Великобритании в 2000-2001 годах. Каждые два года дети проходили тесты, результаты которых сравнивали ученные. Было обнаружено, что дети ЭКО получали баллы выше, чем их сверстники. Однако стоит заметить, что количество получаемых баллов сравнилось при достижении детьми возраста 11 лет.
Исследования показывают, что пары, прибегающие к процедуре ЭКО, как правило, состоятельны и образованы, что влияет на познание ребенка. Также родители, знающие результаты исследований, могут предполагать, что их дети могут отставать, и как правило, относятся более внимательно к развитию ребенка.
Израильские врачи исследовали всех детей рожденных в одном центре в 1982-1993 годах. В целом 253 подростка в возрасте от 16 до 20 лет сравнивались с очень похожей группой военных, зачатых естественным путем.
Врачи изучили все медицинские и психиатрические диагнозы, зарегистрированные в профилях, включая:
- артериальное давление,
- диабет,
- заболевания почек,
- ожирение,
- заболевания щитовидной железы,
- расстройства желудочно-кишечного тракта,
- астму,
- психологические расстройства и даже мигрени.
Ученные также измеряли когнитивную функцию с помощью тестирования IQ.
Было несколько незначительных отличий, к примеру, у подростков ЭКО показатели увольнения с военной службы по состоянию здоровья были ниже, чем в контрольной группе. Причинами их увольнения были, как правило, расстройства личности и поведения по сравнению с более серьезными медицинскими проблемами в группе сверстников.
Ранее проведенные исследования дали противоречивые результаты, предполагающие, что дети ЭКО могут болеть астмой, иметь проблемы с артериальным давлением или даже с ростом в будущем. Большинство этих исследований сосредоточилось на младших детях. Израильские врачи не подтвердили таких результатов.
Анализируя результаты исследований о взаимосвязи раковых заболеваний у детей ЭКО и способом зачатия, Логан Спектор, профессор Медицинской школы и член Масонского онкологического центра сказал: “Самый важный вывод из нашего исследования заключается в том, что количество детей ЭКО с онкозаболеваниями не больше количества их сверстников. Возможен повышенный риск развития рака определенного класса у детей ЭКО. Однако из-за характера нашего исследования мы не смогли найти взаимосвязи с раком, перенесенным в детском возрасте, и процедурой ЭКО.”